Rostoucí ceny nemovitostí v ČR

Dosáhnout na vlastní nemovitost často znamená pocítit vnitřní klid, protože už se s velkou pravděpodobností nebudeme muset stresovat tím, kam se stěhovat v případě, že se nám změní podmínky nájmu, odebereme se do důchodu, nebo dlouhodobě onemocníme. Zejména poslední dvě varianty velmi často zásadně změní, a to samozřejmě většinou v náš neprospěch, kvalitu našeho života, protože už nemusíme mít k dispozici finance, na které jsme byli zvyklí. Mít v takových situacích jistotu vlastního bydlení je pak logicky doslova výhrou.

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí nerealizovatelné

Aktuálně se však situace obrací opačným směrem. Místo toho, aby si lidé pořizovali vlastní bydlení, musí se často opět poohlížet po bydlení v nájmu. Je to samozřejmě velkou měrou způsobeno tím, že se daly ceny nemovitostí v České republice opět do pohybu. A je to pohyb směrem vzhůru. Na trhu s nemovitostmi jsou nabídky na bydlení v novostavbách a rezidencích, které slibují nadstandard, ale jejich ceny jsou pro velkou většinu obyvatel mírně řečeno nad jejich možnosti. Přesto poptávka převyšuje nabídku. Mohou za to především administrativní překážky, které jsou spojeny se samotnou výstavbou. A i tento faktor má ve výsledku za následek vysoké ceny nemovitostí. Je to něco za něco.

Hypotéční úvěry mají nastavena přísnější kriteria

Také došlo k tomu, co se na hypotečním poli rýsovalo už delší dobu. Centrální banka se odhodlala navýšit základní úrokové sazby a ČNB omezila prodej hypotéčních úvěrů, které by přesahovaly 80 % LTV (poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti). Takže dosáhnout na hypotéku už zdaleka není tak jednoduché. Je k tomu třeba mít více vlastních naspořených peněz a např. o stoprocentním úvěru si můžete nechat jenom zdát.

I daň z nabytí nemovitosti hraje roli

Dalším faktorem, který se také podílí na rostoucí ceně nemovitostí, je ale i třeba daň z nabytí nemovitosti. Její sazba je stanovena na 4 procenta. Dříve bylo na prodávajícím a kupujícím jak si mezi sebou domluvili to, kdo ji zaplatí. Takto už to však dávno nefunguje. Nyní je pevně stanoveno, že tuto daň platí ten, kdo nemovitosti nabyl, což znamená, že ji odvádí kupující.

I v tomto roce, tedy v roce 2018 nás s velkou jistotou čeká další zdražování. Velmi pravděpodobně s ním přijdou banky, které navýší úrokové sazby a i nadále se počítá s růstem cen nemovitostí. Ten nejvýraznější se samozřejmě očekává jak jinak, než v hlavním městě. Ceny nemovitostí u nás rostou doslova raketovou rychlostí. Pociťujeme to nejvíc z celé Evropy. Malou útěchou nám snad může být to, že se jejich tempo přece jen o něco málo zpomaluje.

Cena nemovitostí jentak klesat nebude

Opět se však sen velké většiny lidí nezhmotní v realitě. Střední třída ve velkých městech se bude muset spokojit nejspíše jen s nájemním bydlením a počkat, zda se snad na lepší časy nebude blýskat v dalších letech. Aktuálně se však s touto situací tak nějak nepočítá, a pokud přecejen, pak se jedná o doslova vlažný nástup zpomalujících cen nemovitostí. Dle odborníků by k jejich snižování mělo dopomoci nasycení poptávky, i když je otázkou, jak moc je toto nasycení právě z pohledu tzv. střední třídy aktuálně reálné.

Podle Českého statistického úřadu vzrostly za poslední roky ceny nemovitostí v průměru o 15 %, toto číslo se týká i naší metropole. Ale například v Olomouckém kraji se tento nárůst pohybuje kolem 40 %. Naopak nejmenší rozdíl v cenách nemovitostí se týká Karlovarského a Zlínského kraje, kde se pohyboval něco málo pod 5 %. Tento růst cen se samozřejmě podepsal i na cenách nájmů. Napříč Českou republikou se vzrůst cen nájemního bydlení pohyboval kolem 13,8 %.

Tato situace je naopak výhodná pro vlastníky nemovitostí, opět především v Praze, kdy cena za metr čtverečný dosahuje i 100 tisíc Kč. Prodejem nemovitostí lze docela slušně zbohatnout. Samozřejmě záleží na správném načasování. Může se také stát, že čím déle budou s prodeje otálet, tím menší zisk je čeká. Dle spekulací se ceny nemovitostí minimálně pět let snižovat nebudou, nicméně spekulace nic nezaručují. Ať už chcete nemovitost výhodně koupit nebo prodat, bez správného načasování se zkrátka obejdete jen těžko.

Ing. Martin STUPKA
Nahoru