4 kroky k vysněnému bydlení

Vlastní dům nebo byt je dnes sen většiny lidí. Jste také mezi těmi, kteří uvažujují o pořízení vlastního bydlení?
Důvodů proto může být hned několik: Bydlíte v nájmu a už vás nebaví vyhazovat peníze za nájem a chcete raději investovat do vlastního bydlení? Děti chtějí vlastní pokojíček nebo prostě váš současný byt je už pro vás malý? Došla vám už trpělivost s vašimi sousedy nebo už vás prostě nebaví, že vám pan domácí pravidelně zdražuje nájem?
Možná si říkáte jestli je ta správná doba na nákup nemovitosti nyní když aktuální ceny nemovitostí nejsou zrovna levné. Na druhou stranu úrokové sazby hypoték jsou stále ještě v blízkosti svého historického minima a tím máte jedinečnou možnost získat levný úvěr. Je totiž pravděpodobné, že splátka hypotéky vás vyjde méně než nyní platíte za nájem.
Pojďme se podívat na 4 KROKY, které vás dovedou k vašemu vysněnému bydlení.

arrowblock

Krok 1: Kde nemovitosti hledat?

Podívejte se na následující realitní portály:

Mezi další možností hledání vlastního bydlení patří realitní vývěsky, denní tisk, obecní úřad, pošta případné také zadlužené nemovitosti:

Krok 2: Kde sehnat peníze? Financování nemovitosti.

sazby


Poraďte se s nezávislým finančním poradcem, který má praxi a reference od spokojených klientů. Takový poradce vám zdarma porovná aktuální nabídky hypoték, spočítá výši splátky, vyjedná výhodné podmínky, odpoví na dotazy a celý úvěr pro vás zpracuje.


Připravil jsem pro vás webové stránky kde si můžete porovnat nabídky hypotéčních úvěrů.


Co po vás banka bude chtít? Co si k úvěru připravit?

Kromě vlastních zdrojů(ideálně ve výši 20% z ceny nemovitosti) a vyplněné žádosti o úvěr, kde uvedete kompletní informace o vás a požadovaném úvěru bude banka dále vyžadovat dokumenty k nemovitosti a také dokumenty k vašim příjmům.

Dokumenty k nemovitosti:

  • Výpis z katastru nemovitostí,
  • Nabývací tituly, jimiž může být kupní smlouva, darovací smlouva, rozhodnutí soudu o schválení dědictví, vypořádání společného jmění manželů, anebo příklep ve veřejné dražbě,
  • Smlouva o smlouvě budoucí kupní nebo rezervační smlouva,
  • V případě výstavby stavební povolení či ohlášení stavebních prací,
  • Ocenění nemovitosti – tržní znalecký posudek,
  • Pojištění nemovitosti případně pojištění schopnosti splácet.

Dokumenty prokazující vaši schopnost splácení úvěru:

  • Doklady totožnosti – občanský průkaz či u cizinců cestovní pas
  • Potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele, pokud podnikáte, tak daňové přiznání
  • OSVČ, také potvrzení o bezdlužnosti od Finančního úřadu
  • Výpisy z běžného účtu za posledních několik měsíců

Na toto téma jsem pro vás připravil ebook: Financování nemovitosti ANEB Jak se nenechat bankou podojit, který si můžete zdarma stáhnout.


Krok 3: Průzkum lokality a prohlídka nemovitosti

Prvotní průzkum lokality a okolí je možný provést pomocí Google map: maps.google.cz a její funkce Street View. Na internetu si také zjistěte další informace o lokalitě jako je občanská vybavenost, dopravní dostupnost, riziko povodní, statistku kriminality, výskyt radonu apod.

Na co nezapomenout při prověřování a prohlídce nemovitosti?

  • Hospodaření SVJ nebo družstva
  • Technický stav domu nebo bytu -> Termíny rekonstrukcí, Energetický štítek apod.
  • Jaké jsou náklady na provoz – zálohy a poplatky spojené s užíváním nemovitosti
  • Co všechno je součástí ceny nemovitosti. Jsou součástí ceny poplatky za převod, daň z převodu nemovitosti, provize realitní kanceláře, vypracování smluv. Co vše v nemovitosti zůstane a co si prodávající odveze?
  • V případě výstavby či rekonstrukce si ověřte vaše stavební plány na místním stavebním úřade
  • Prověření právního stavu nemovitosti: Ověřte si kdo je vlastníkem nemovitosti. Dále si ověřte zda nemovitost není zatížena zástavním právem, exekucí, věcným břenem, předkupní smlouvu apod.(Tyto informace můžete zjistit z výpisu z katastru nemovitostí, který získáte online zde: nahlizenidokn.cuzk.cz)

Krok 4: Stále máte zájem? Jaký je další postup?

Nepodceňujte výběr správné banky. Při špatném výběru se vám může například stát, že může nastat problém s odhadem nemovitosti.

Poté co si necháte shválit hypotéční úvěr v bance podepište rezervační smlouvu. Zde si domluvte podmínky a délku trvání rezervace, způsob vyrovnání a výplaty kupní ceny a převodu nemovitosti, termín nastěhování.

Dále vás čeká podpis úvěrové smlouvy v bance. Následně můžete podepsat kupní smlouvy, zástavní smlouvy, smlouvy o úschově kupní ceny(pokud využíváte) a také návrhy na vklad do katastru nemovitostí. S přípravou těchto smluv se obraťte na zkušeného právníka, rozhodně nedoporučuji používat vzory smluv dostupné na internetu zdarma!

Následně doručte dokumenty(kupní smlouva, zástavní smlouva, návrh na vklad) na příslušný katastrální úřad nemovitostí. Pak už bude zbývat dát pokyn bance k čerpání hypotéčního úvěru. Následně si vyplňte předávací protokol k nemovitosti, opište si stavy měřidel a domluvte si převod smluv dodavatelů(elektřina, voda apod.). Po zapsání vlastnického práva na katastrálním úřade což nebude dříve jak za 20dní od podání se konečně stáváte majitelem nemovitosti a můžete se nastěhovat!

JAK MŮŽETE VIDĚT TAK CELÝ PROCES OD NALEZENÍ NEMOVITOSTI AŽ PO NASTĚHOVÁNÍ JE NÁROČNÝ A ZABERE TAKÉ DOST ČASU. POKUD SI CHCETE USNADNIT PRÁCI, ČAS A CHCETE UŠETŘIT PENÍZE TAK SE OBRAŤTE NA ZKUŠENÉHO NEZÁVISLÉHO FINANČNÍHO PORADCE, KTERÁ VÁM S TÍMTO PROCESEM POMŮŽE. NAVÍC SLUŽBY TAKOVÉHO PORADCE JSOU PRO VÁS ZDARMA, ZAPLATÍ JE TOTIŽ ZA VÁS BANKA!


Stáhněte si ebook zdarma kde se mimo jiné dozvíte:

  • Jak získat 100% úvěr
  • Jak vybrat nejvýhodnější úvěr
  • Jak se nenechat oklamat marketingový triky bankovních domů a další praktické rady

Ing. Martin STUPKA
Nahoru